Dzielnicowy Ośrodek Społeczności Lokalnej Mirów – O projekcie
Od 1 sierpnia 2018 roku Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym „Podaj Dalej” wraz z innymi organizacjami pozarządowymi oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Częstochowie, realizuje projekt „Częstochowa silna dzielnicami” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na terenie dzielnicy Mirów.
Co to jest DOSL (Dzielnicowy Ośrodek Społeczności Lokalnej)?
Dzielnicowy Ośrodek Społeczności Lokalnej to podejmowanie działań aktywizujących i usamodzielniających, pomagających osobom w trudnych sytuacjach życiowych i całym społecznościom na nowo włączyć się do życia społecznego. Sama pomoc finansowa dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej jest niewystarczająca, a poprawienie ich kompetencji jest możliwe w drodze aktywizacji potencjału własnego mieszkańców dzielnicy, zachęcania ich do brania swoich spraw w swoje ręce, rozwoju osobistego i zawodowego.
Czym jest DOSL Mirów?
Realizując projekt Dzielnicowy Ośrodek Społeczności Lokalnej – Mirów chcemy odpowiadać na realne potrzeby mieszkańców dzielnicy. Diagnoza, badania i analiza potrzeb i problemów mieszkańców zgłaszanych do DOSL będzie stanowiła punkt wyjścia do przyszłościowych działań realizowanych w DOSL.
Misją Dzielnicowego Ośrodka Społeczności Lokalnej w Mirowie jest podejmowanie pracy ze społecznością lokalną w celu umożliwienia mieszkańcom bardziej efektywnego i świadomego pełnienia ról w społeczeństwie.
Celem funkcjonowania ośrodka w dzielnicy Mirów jest wzrost aktywności społecznej i zawodowej mieszkańców. Dla realizacji zadania niezbędne jest uczestnictwo mieszkańców w zajęciach DOSL Mirów, mające przyczynić się do: nabycia umiejętności z zakresu gospodarowania własnymi środkami finansowymi, samoobrony, rozwoju umiejętności psychospołecznych, wzrostu kompetencji w posługiwaniu się j. angielskim czy też w obsłudze komputera, integracji mieszkańców i załatwianiu spraw urzędowych.
Działania w DOSL Mirów
W ramach projektu zaplanowano działania animacyjne, informacyjne, diagnostyczne, integracyjne, środowiskowe oraz edukacyjne:
- prowadzenie Szkoły Budżetu Domowego (warsztaty z zakresu gospodarowania własnymi środkami finansowymi),
- warsztaty komputerowe,
- zajęcia z nauki j. angielskiego (pogotowie lekcyjne, przygotowanie do egzaminu gimnazjalnego, matury; zajęcia dla dorosłych),
- prowadzenie treningów umiejętności psychospołecznych (konsultacje indywidualne oraz zajęcia grupowe z zakresu: zachowań asertywnych, komunikacji interpersonalnej, radzenia sobie ze stresem, kreowanie własnego wizerunku i inne)
- zajęcia z samoobrony, sportowo – rekreacyjne, elementy jogi i relaksacji,
- pomoc w załatwianiu spraw urzędowych,
- warsztaty animacji.
Dodatkowo:
-
organizowanie wspólnie czasu po pracy, szkole innych obowiązkach,
-
organizowanie pikników, spotkań tematycznych, imprez lokalnych,
-
korzystanie z wideoteki z psycho-poradnikami,
-
edukacja publiczna w zakresie społecznym,
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny), oś priorytetowa: IX Włączenie społeczne, działanie: 9.1 Aktywna integracja, poddziałanie: 9.1.2 Wzmacnianie potencjału społeczno- zawodowego społeczności lokalnych – RIT Subregion Północny oraz budżetu Gminy Miasta Częstochowy
Zadanie powierzone do realizacji przez Gminę Miasto Częstochowa